ramin fallah
ماده شیمیایی پلی الکترولیت چیست؟ | بلاگ

ماده شیمیایی پلی الکترولیت چیست؟

ساخت وبلاگ
ماده شیمیایی پلی الکترولیت چیست؟

اصولا پلی الکترولیت پلیمر کاتوینی و آنیونی دارد و همچنین پلی آکریل آمید ها از نظر شکل ظاهری به دو صورت مایع و پودری می باشند. ماده شیمیایی پلی الکترولیت دارای طیف گسترده ای از وزن مولکولی و دانسیته می باشند. این محصول در تصفیه آب، بازیافت نفت، حذف رنگ، ساخت کاغذ، پردازش مواد معدنی و غیره کاربردهای مختلفی دارند. هر دو پلی الکترولیت فلوکولانت و دی فلوکولانت به وزن مولکولی وابسته هستند. یک فلوکولانت عمدتا عامل جداکننده ی مایع-جامد (پودری) است.

 

انواع پلی الکترولیت

پلی الکترولیت آنیونی (دارای بار منفی)

پلی الکترولیت کاتیونی (دارای بار مثبت)

پلی الکترولیت نانیونیک یا غیر یونی (بدون بار)

پلی الکترولیتهای معدنی و آلی هر دو دارای ویژگی های انعقاد، لخته سازی و پراکندگی هستند. تولید پلی الکترولیت های معدنی به طور مناسب به جای فلوکولانت ها است، در پلی الکترولیتهای آلی به علت رسوب گذاری و املاح موجود، پلیمر با وزن مولکولی بالا وجود دارد. فلوکولانت های معدنی، نمک های فلزات چند منظوره مانند آلومینیوم و آهن هستند که روند رسوب گذاری این نمک ها کاملا متفاوت از انواع آلی است.

 

پلی الکترولیت آنیونی چیست؟

پلی الکترولیت های آنیونی رایج، هوموپلیمرها و کوپلیمرهای نمک آکرلیک اسید با آکریل آمید می باشند که به طور کلی به عنوان پلی آکریل آمید نامیده می شوند. پلی الکترولیت آنیونی، پلیمر خطی محلول در آب است که تحت پلیمریزاسیون در دمای بالایی سنتز می شود و به راحتی در آب محلول می باشد. پلی الکترولیت آنیونی در بنزن، اتر، حلال های آلیفاتیک، استون و سایر حلال های ارگانیک تقریبا نامحلول است. همچنین دارای خواص ارزشمندی مانند لخته سازی، ضخیم شدن، خاصیت برشی، پراکندگی و غیره می باشد، بنابراین به طور گسترده ای در بازیافت روغن، فرآوری مواد معدنی، شستشوی زغال سنگ، متالورژی، مواد شیمیایی، کاغذ، نساجی، شکر، دارو، حفاظت از محیط زیست، مصالح ساختمانی، کشاورزی و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پلی الکترولیت کاتیونی چیست؟

پلی الکترولیتها و نانوذرات کاتیونی، هوموپلیمرها یا کوپلیمرهای با آکریل آمید سه مونومر کاتیونی اصلی هستند که به طیف گسترده ای از پلی اتیلن های کاتیونی به حضور مونومر کاتیونی، چگالی، بار و وزن مولکولی وابسته اند. پلی آمین های نیمه قیمتی که از اپی کلرو هیدرین و آمین های ثانویه مانند دی متیل آمین تولید می شوند، انواع دیگری از کاتیون ها با وزن مولکولی کم هستند که معمولا کاربرد های بسیار جالبی دارند. هوموپلیمرهای آکریل آمید اغلب در خانواده ی این محصولات گنجانده شده اند و اگرچه این ها بدون بار هستند، بنابراین غیریونی یا نانیونیک نامیده می شوند.

 

و یا به عبارتی دیگر پلی آکریل آمید کاتیونی هنگامی که با فاضلاب مخلوط می شود، گروه های آمید فعال روی جاذب زنجیره پلیمری روی سطح مواد معلق در فاضلاب قرار گرفته و پل هایی بین آن ها ایجاد می شود به گونه ای که شروع به خارج کردن آب از ساختار تازه شکل گرفته خود، می کنند. ابتدا لخته کوچک است، سپس فلاک های بزرگتری تشکیل شده که می تواند باعث افزایش سرعت رسوب در شفاف کننده ها، سرعت شناور شدن در سیستم های DAF و حذف آب در تجهیزات ضخیم شدن لجن شود. از انواع پلی الکترولیت کاتیونی به طور گسترده ای در تصفیه خانه فاضلاب خانگی، تولید خمیر کاغذ و ساخت کاغذ، پتروشیمی، مواد شیمیایی، منسوجات، ماسه های نفتی و صنایع معدنی استفاده می کنند.

 

استفاده از پلی الکترولیت چه مزایایی دارد؟

                           ·نیاز به دوز کمتر در مقایسه با سایر مواد

                           ·زمان نگهداری کمتر

                           ·دارای ساختارهای سخت، متراکم و فشرده است.

                           ·مصرف انرژی کم

                           ·تصفیه آب تخلیه شده و استفاده مجدد ازآن برای مصارف دیگر

                           ·از بین بردن میکرواورگانیسم ها

                           ·کاهش حجم لجن تشکیل شده

                           ·درشت تر کردن لخته های ایجاد شده

                           ·کاهش هزینه مصرفی

                           ·افزایش سرعت ته نشین شدن

 

 

 

بهترین ...
ما را در سایت بهترین دنبال می کنید

نویسنده : حسین بازدید : 159 تاريخ : شنبه 6 دی 1399 ساعت: 23:50